VILLA PARK RAKOĽUBY

... premeňte svoj sen o bývaní na realitu.

Radíme Vám

Najčastejšie otázky

Ktoré inžinierske siete budú v lokalite vybudované?

     V lokalite sú vybudované: verejný vodovod a splašková kanalizácia /v správe OVKS Sochoň/, stredotlaký plynovod /v prenájme SPP/, káblový distribučný rozvod elektrickej energie NN s rozpojovacími istiacimi skriňami /v správe ZDS/, komunikácia s chodníkmi a krajnicami,  verejné osvetlenie a obecný rozhlas /v správe obce Kočovce/ a odvodnenie dažďovej vody z verejných priestorov

 

Kedy budú siete a komunikácia dokončené?

    Infraštrukúra je kompletne vybudovaná a plne funkčná. Obytná zóna je "živá"- v súčasnosti je 8 domov obývaných.


Kedy možno začať so stavbou domov?

   Stavebníci už môžu požiadať o stavebné povolenie  a začať s výstavbou ihneď.


 

 

 

Kúpa stavebného pozemku.

     Väčšina z nás stavebný pozemok nekupuje často – zvyčajne len raz za život. Kto sa v oblasti predaja stavebných pozemkov nepohybuje, často ani nevie, čo je vlastne potrebné spraviť, aby stavebný pozemok kúpil.

     Kúpiť stavebný pozemok je strategické rozhodnutie, ktoré ovplyvní život rodiny. Právom prichádzajú otázky - oplatí sa kúpiť stavebný pozemok? Čo všetko treba vedieť, alebo mať, aby si človek mohol kúpiť stavebný pozemok a pritom nepadol do pasce nejakým podvodníkom? Kúpiť si stavebný pozemok, alebo priamo rodinný dom na kľúč? To všetko sú otázky, ktoré si človek zákonite musí v tejto situácii položiť. Aby sme vám ušetrili čas, pripravili sme pre vás niečo ako "sprievodcu" pri úvahe, či kúpiť stavebný pozemok a čo na to budete potrebovať.

 

Ceny stavebných pozemkov

     Cenu stavebných pozemkov ovplyvňuje predovšetkým lokalita. V dobrej lokalite sú stavebné pozemky drahšie, ako v menej atraktívnej. Ďalším faktorom je záujem o stavebnú lokalitu a počet dostupných stavebných pozemkov v regióne. Ceny stavebných pozemkov ovplyvňuje je ich vybavenosť a dopravná dostupnosť danej lokality. Vyššie ceny pozemkov sú v lokalitách s dobrým napojením a dopravnou situáciou, s blízkosťou  diaľnice - málokto rád čaká v nekonečných kolónach áut. Ceny pozemkov ovplyvňuje aj to, či je v lokalite kompletná infraštruktúra, aké je životné prostredie. Ceny pozemkov v Rakoľuboch patria k vyšším- je to vynikajúca lokalita, za ktorú sa oplatí zaplatiť.

 

Financovanie stavebného pozemku

     Kúpiť pozemok nie je lacná záležitosť. Preto prvé, čo by ste pred kúpou pozemku mali mať celkom jasné, je spôsob financovania – či si vôbec môžete postaviť rodinný dom a teda aj kúpiť pozemok. Ľudia, ktorí chcú kúpiť pozemok to najčastejšie v súčasnosti financujú prostredníctvom banky. Pozemky sa financujú formou hypotéky. Odporúčame vám- vopred si zistite, či vám váš príjem banka uzná ako dostatočný. Občas sa stáva, že aj klienti s dobrým príjmom nedostanú od banky hypotéku. V takom prípade je možné uvažovať o úvere. Vopred sa ale musíte dohodnúť s bankou, čo založíte ako ručenie. Keďže ostatné náležitosti súvisiace s kúpou pozemku môžeme zariadiť pre vás aj my, nemusíte vedieť nič iné. Stačí, ak máte overené, že máte za čo kúpiť svoj budúci stavebný pozemok.

 

Je cena za stavebný pozemok konečná?

    Nehrozí, že cenu za stavebný pozemok počas výstavby inžinierskych sietí neskôr zvýšite? Cena, ktorú za stavebný pozemok zaplatíte je fixná. To znamená, že suma, na ktorej sa dohodneme na začiatku sa neskôr už v žiadnom prípade nezmení. A hodnota pozemku stále rastie, takže vy na ňom profitujete už aj v čase, kým sa ešte len vybavujú úradné formality.

 

Čo je zahrnuté v cene za stavebný pozemok?

     Všetky potrebné inžinierske siete sú zahrnuté v cene pozemku, to znamená elektrická prípojka NN, rozvod pitnej vody z obecného vodovodu, prípojka zemného plynu, napojenie na obecnú splaškovú kanalizáciu, pouličné osvetlenie, prístupová cesta s chodníkmi, verejný rozhlas a odvod dažďovej vody z verejných pozemkov.

 

Kedy kúpiť stavebný pozemok?

     Ak plánujete kúpiť pozemok, odporúčame vám spraviť to čo najskôr po zodpovednom výbere lokality a samozrejme po získaní prostriedkov. Čím neskôr sa rozhodnete kúpiť pozemok, tým bude kúpa nákladnejšia. Ceny pozemkov totiž postupne narastajú, nakoľko ich počet sa časom zmenšuje. Dostupnejšie získanie hypotékarnych úverov a nízka úroveň ich úročenia zvýšili záujem o stavby domov a tým samozrejme stúpol aj záujem o vhodné stavebné pozemky.
     Zhodnocovanie dobrých stavebných pozemkov je podstatne vyššie, ako úročenie pôžičky z banky a preto sa vám aj pôžička na pozemok vyplatí. Kto si kúpi lukratívny pozemok a s odstupom času ho predá, ten určite zhodnotí svoje úspory lepšie, ako pri uložení finančných prostriedkov v banke. V súčasnosti je zhodnotenie investície do pozemkov niekoľkokrát vyššie, ako úroková sadzba banky za pôžičku /aj s poplatkami/.

 

Kedy môžete začať stavať dom?

     Pre povolenie výstavby je potrebné získať postupne územné rozhodnutie a následne stavebné povolenie. Pri stavbe domov v našej lokalite bude územné konanie na jednotlivé domy už pripravené investorom pre všetkých individuálnych stavebníkov v rámci územného rozhodnutia pre celú lokalitu. Stavebné povolenie na dom získa individuálny záujemca od stavebného úradu na Obecnom úrade Kočovce po predložení projektovej dokumentácie na uvažovaný dom. Podávanie žiadostí o stavebné povolenie na výstavbu rodinných domov v tejto lokalite bude možné od II.2016
    

 

Kvalita zhotovenej infraštruktúry.

     Počas výstavby novej stavebnej zóny v Rakoľuboch bolo potrebné vybudovať inžinierske siete. Záujemcov o bývanie v tejto lokalite oprávnene  zaujíma, ako je to s kvalitou remeselnej práce dodávateľov. Naši zákazníci sú nároční a očakávajú vysokú kvalitu remeselnej práce. Dodávatelia, ktorí pre nás pracovali, museli plniť nami definované kritériá kvality práce a profesionality. Dodávateľov nevyhľadávame na základe nízkej ceny, ale výhradne na základe kvality odvedenej práce a dodržiavania termínov. Za kvalitu ručí pre klienta naša spoločnosť - je preto aj v našom záujme spolupracovať len s najlepšími dodávateľmi.

 

Stavebný pozemok ako investícia.

      Stavebný pozemok môže byť aj tipom na dobrú investíciu. Ceny stavebných pozemkov totiž stále stúpajú. Kto teraz investuje do kvalitného pozemku, ten má predpoklad na vyššie možné zhodnotenie svojej investície, ako pri uložení finančných prostriedkov v bankovom ústave.

 

Stavebný pozemok od pôvodného majiteľa?

     Je veľmi málo stavebných pozemkov v okolí Nového Mesta n.V., ktoré by predávali pôvodní majitelia a ktoré sú už pripravené na stavbu- teda aj s inžinierskymi sieťami. Pri rozhodovaní treba zvážiť aj ďaľší faktor a to je okolie. Výhodou stavebných pozemkov v nových stavebných lokalitách je okrem iného aj to, že tu vznikajú celé nové komunity. Nasťahovať sa do takej oblasti môže byť aj spoločensky výhodné. Stavebné pozemky totiž väčšinou kupujú ľudia, ktorí majú veľa spoločných znakov- vek, podobnú prácu, sociálny status a často aj záujmy.
     Naproti tomu stavať, alebo kúpiť dom v starej štvrti v menších mestách môže byť riziko. Neviete, akých budete mať susedov. Alebo po kúpe krásneho domu zistíte, že v susedstve sa napr. venujú chovu domácich zvierat. Hluk a zápachy môžu potom nepríjemne strpčovať bývanie. Starousadlíci novoprišelcov nemusia dobre prijať a susedské vzťahy môžu byť napäté. Potom sa v takom prostredí zle býva.

 

Stavebný pozemok, alebo hotový rodinný dom?

     Ak si kúpite stavebný pozemok a postavíte na ňom rodinný dom, tak svoju bytovú otázku vyriešite až asi o 2 roky. Tiež je potrebné často kontrolovať kvalitu práce stavbárov. Kúpa stavebného pozemku má však aj výhody. Rodinný dom, ktorý si na ňom postavíte, môže byť presne „na mieru"- môže presne zodpovedať potrebám vašej rodiny a jej bývania.

      V prípade kúpy už postaveného rodinného domu je potrebné prispôsobiť sa existujúcim podmienkam – umiestneniu stavby na pozemku, veľkosti a usporiadaniu miestností, materiálom použitým na konštrukcie... Veĺmi často je potrebná neskôr nákladná rekonštrukcia- oprava strechy, zateplenie, výmena okien a dverí, zmena vykurovacieho systému.... Často po ukončení takejto rekonštrukcie aj tak výsledok  nezodpovedá predstavám a snom majiteľa.

 

Výhody a nevýhody "vlastnej strechy nad hlavou"

     Aké výhody a nevýhody má, ak si kúpim stavebný pozemok? Kúpa stavebných pozemkov predpokladá, že ľudia chcú stavať rodinný dom. Vlastníctvo stavebných pozemkov má svoje výhody, ale aj nevýhody.

Výhody stavebných pozemkov a rodinných domov :

     Vyššia kvalita bývania na vlastnom po stavbe rodinného domu. Rodinný dom si môžete postaviť presne podľa potrieb a možností, ktoré máte. Môžete si vybrať zo širokej ponuky stavebných pozemkov v mnohých lokalitách. Skúsenosti tých, ktorí si vybrali stavebný pozemok a postavili si rodinný dom sú priaznivé. Rodinný dom im priniesol lepší pocit a relaxáciu. Podľa tých, čo už majú rodinný dom je príjemné, že majú možnosť vyjsť z domu do ticha vlastnej záhrady. Ľudia s takouto možnosťou sú spokojnejší a to priaznivo vplýva  na ich ďaľšie pracovné nasadenie i na zdravie. Ľudia, ktorí postavia rodinný dom a majú rodinu, tak zistia, že odrazu všetci žijú pokojnejšie, uvoľnenejšie. Rodinný dom s bývaním "vo vlastnom" teda poskytuje vačší pocit domova,  pokoja a istoty .


Nevýhody kúpy stavebných pozemkov a rodinných domov :

     Samozrejme, rodinný dom nie je zázračný liek na pohodu. Tak, ako o každú nehnuteľnosť, je potrebné starať sa aj o rodinný dom. Po dostavbe domu treba vykonávať údržbu, časom aj potrebné opravy. Kosiť trávnik, odhadzovať sneh a natierať plot nemusí byť pre každého radosť! Niekto však môže túto potrebu starostlivosti o rodinný dom a záhradku považovať za vítanú zmenu oproti svojmu zamestnaniu. Takáto práca mnohých ľudí baví, umožňuje im príjemnú relaxáciu. A pre tých ostatných je tiež možnosť zveriť starostlivosť o svoj rodinný dom niekomu, kto sa im stará o jeho prevádzku.

 

Postup pri kúpe stavebného pozemku.

1. Nezáväzná rezervácia stavebného pozemku

     Stavebný pozemok si na začiatku úvah o kúpe môžete nezáväzne rezervovať. Stavebný pozemok počas rezervácie nepredáme, ani nerezervujeme pre iného záujemcu. Stačí poslať e-mail alebo zavolať nám a povedať číslo pozemku, ktorý vás zaujal a vaše meno. V čase nezáväznej rezervácie pozemku máte niekoľko dní času na rozhodnutie. Môžete sa napríklad ísť pozrieť na stavebný pozemok a jeho okolie. Radi vám ho ukážeme osobne. Máte čas premyslieť si, či sa vám kúpa tohto pozemku hodí. Môžete si zistiť, ako by vám kúpa tohto stavebného pozemku vychádzala po finančnej stránke, aké zdroje financií môžete na jeho kúpu využiť. Môžete konzultovať svoj zámer o kúpe stavebného pozemku s rodinou a ďalšími odborníkmi a dôkladne to zvážiť.

2. Záväzná rezervácia stavebného pozemku

     Keď ste si istí, že o vyhliadnutý stavebný pozemok máte vážny záujem, stretneme sa a podpíšeme zmluvu o rezervácii. V tejto fáze vás požiadame o zloženie preddavku na kúpu pozemku.  

3. Kúpa stavebného pozemku

     Keď budeme mať odsúhlasený text zmlúv a budeme vedieť akým spôsobom budete platiť za pozemok (z vlastných alebo bankových peňazí) tak podpíšeme zmluvy. Podpisovať budeme Kúpnu zmluvu na pozemok a Zmluvu o dielo na výstavbu cesty a inžinierskych sietí.